POLIKLINIKA ZA LABORATORIJSKU IMUNOLOGIJU I MEDICINSKU BIOKEMIJU

• header6.jpg
  • header7.jpg
  • header8.jpg

Nalazite se na stranici :

Biljezi upalnog procesa

OD index

Price: 40,00 Kn

Opća informacija

Važnu informaciju o postojanju patološkog procesa u tijelu u kojoj je uključen imunološki sustav daju i pretrage koje ukazuju da  negdje u organizmu postoji upala.

Više  informacija vidi:

CRP

Price: 50,00 Kn

Više  informacija vidi:

CRP  SENSITIVE – VISOKO  OSJETLJIVI CRP TEST

Price: 260,00 Kn

Opća informacija:

Kalprotektin je protein koji se može naći u stolici osoba sa upalnim procesima uglavnom  u debelom crijevu (ali i u serumu-vidi: kalprotektin u serumu) Naime on se nalazi u citoplazmi upalnih stanica koje dolaze u upalno područje crijeva te izlazi iz njih nakon njihova razaranja.

Klinička informacija – indikacija

Danas se pretraga na kalprotektin redovito koristi  kao indikator postojanja  neke od upalnih bolesti crijeva. Glavne bolesti kod kojih se nalaze povišene vrijednosti kalprotektina su: infekciozni kolitis, Chron-ova bolest, ulcerativni kolitis, divertikulitis, polipi, adenomi  te razni oblici raka crijeva.

Ova relativno jednostavna pretraga stolice omogućuje u znatnoj mjeri izbjegavanje invazivnih postupaka kao što je npr. kolonoskopija.

μg/g

Muškarci i žene <30 µg/g        - negativno

30 - 70 µg/g - siva zona (preporučuje se ponoviti određivanje)

70 - 200 µg/g - blaga organska bolest, kao npr. divertikulitis, pretjerano

uzimanje NSAID ili IBD u remisiji

>200 µg/g     - aktivna upalna bolest crijeva

Priprema

Uzorak stolice, veličine zrna graška, stavlja se u odgovarajuću posudicu koja ima s unutarnje strane poklopca malu žličicu. Takvu posudicu možete nabaviti u ljekarni ili kod nas u laboratoriju Poliklinike

Materijal za analizu: Stolica
Price: 220,00 Kn

Opća informacija:

Kalprotektin je protein koji se može naći u serumu osoba sa upalnim procesima uglavnom  u debelom crijevu.

Klinička informacija – indikacija

Poput kalprotektina u stolici (vidi: kalprotektin u stolici) pretraga na kalprotektin u serumu može se koristiti  kao indikator postojanja  neke od upalnih bolesti crijeva. Glavne bolesti kod kojih se nalaze povišene vrijednosti kalprotektina su: infekciozni kolitis, Chron-ova bolest, ulcerativni kolitis, divertikulitis, polipi, adenomi  te razni oblici raka crijeva.

Pokazalo se da serumski kalprotektin dobro korelira sa kalprotektinom u stolici te sa hsCRP (visoko senzitivni C reaktivni protein) posebno kada se radi o relapsu upalnog procesa.

Ova relativno jednostavna pretraga krvi (uz fekalni kalprotektin i hsCRP)  omogućuje u znatnoj mjeri izbjegavanje invazivnih postupaka kao što je npr. kolonoskopija.

ng/mL

Muškarci i žene:

Normala                     1.318 ng/mL (215-3.770 ng/mL)

Povišene vrijednosti  8.892 ng/mL (410-125.000 ng/mL)

Price: 450,00 Kn

Opća informacija:

Fetuin je protein kojeg stvara jetra i izlučuje se u krv.

Klinička informacija – indikacija

Fetiun je prisutan kod mnogih normalnih i patoloških procesa u tijelu uključujući: vaskularnu kalcifikaciju, regulaciju metabolizma kostiju, rezistenciju na inzulin.

Može ga se naći u povišenoj vrijednosti kod proliferacije tumorskih stanica – posebno kod raka dojke.

ng/mL

Price: 40,00 Kn

Opća informacija

CRP je protein akutne faze koji se nalazi u krvi a njen nivo raste u odgovoru na upalu. Negova fiziološka uloga je da se veže na određene strukture  na površini mrtve ili umiruće stanice ali i na neke tipove bakterija sa svrhom da razori takvu stanicu (ili bakteriju) aktiviranjem sustava komplementa. On nastaje u jetri kao odgovor na faktore (citokini- interleukin-6) koje otpuštaju makrofagi i masne stanice. Dakle CRP sudjeluje u čiščenju nekrotičnih   umirućih stanica u organizmu.

Klinička informacija – indikacija:

Određivanje CRP-a je dobar pokazatelj tijeka upalnog proces. Ova upalna komponenta na koju ukazuje prisustvo CRP-a koristi se i u nizu  bolesnih stanja kao što su: akutni infarkt miokarda, druge  kardiovaskularne bolesti, fibroza, infekcije, tromboza dubokih vena, maligne bolesti i  reumatske bolesti.

Povišene vrijednosti  CRP-a nastaju u gore opisanim stanjima.Ovaj porast CRP-a kod akutnih upala  može biti vrlo izrazit - on se odvija unutar 6 sati, vrhunac dosiže za 48 sati a može doseći vrijednosti koje su i 50.000 više od normale. Stalno povećana prisutniost CRP-a ukazuje na trajanje upalnog procesa.

Kada nema gore opisanih patoloških stanja CRP se ne nalazi u krvi.

mg/L

< 1,7