REUMATSKE BOLESTI
Reumatske bolesti su skup različitih bolesti koje karakteriziraju zajednički simptomi: upalni proces, otok i bolovi u zglobovima, mišićima, tetivama, te smanjenje pokretljivosti, ali katkada i zahvaćenost nekih unutarnjih organa.
Pravi uzrok ovih bolesti nije poznat no smatra se da u većini slučajeva važnu ulogu ima autoimuna reakcija na vlastite komponente tijela.
Znatno se češće javljaju u žena u odnosu na muškarce.
Najčešća reumatska oboljenja su: reumatoidni artritis, osteoartritis, sistemski lupus eritematosus (SLE), Sjögrenov sindrom, giht, fibromialgija, skleroderma. U dijagnostici ovih bolesti (uz klinički pregled) važnu ulogu imaju pretrage krvi koji uključuju sedimentaciju eritrocita i C-reaktivni protein i urate.
Budući se sumnja da u osnovi ovih bolesti leži autoimuna reakcija, važno je odrediti određena autoantitijela prije svega RF (reumatoidni faktor) , anti-CCP kao i antinuklearna antitijela. Povišene vrijednosti RF često prethode mjesecima, pa čak i godinama prvim znakovima bolesti. Kod određivanja RF nužno je odrediti RF u sve tri kategorije antitijela (IgM, IgG, IgA). Kombinacija ovih razreda antitijela daje važan uvid u stanje i težinu bolesnog procesa. Posebno je to važno za RF IgA kod reumatoidnog artritisa jer njegovo prisustvo u kombinaciji sa RF IgM i RF IgG , a posebno ako se nalazi izolirani RF IgA upućuje na veću težinu reumatske bolesti, te ukazuje na mogućnost proširenja bolesti izvan zglobova – tzv. ekstraartritička manifestacija bolesti (koža, oko, srce, pluća, bubrezi, živci, probavni sustav).
Visoki nivo RF nalazi se prije svega u reumatoidnom artritisu i u Sjögrenovu sindromu ali on se može naći i kod infekcije sa EBV (Epstein-Barr virusom) i parvovirusom, zatim kod infekciozne mononukleoze i mnogih kroničnih infekcija, kao i kod infekcije sa hepatitis B virusom. Pretrage na autoimune komponente kod navedenih bolesti, a koje se rade u poliklinici Imunomed uključuju:
1. RF probir
2. RF IgM
3. RF IgG
4. RF IgA
5. Anti-CCP
6. ANA (antinuklearna antitijela)